АННА ГЕОРГИЕВА
Баба Марта идва с червеното и бялото – цветовете на мартениците, символ на здраве и късмет. Но тези цветове не са само част от българската традиция – те играят роля и в символиката в рок музиката! По случай празника, нека разгледаме как червеното и бялото оформят визията на любимите ни рок банди и албуми и какво значение влагат музикантите в тези два цвята.
Червено и бяло в дизайна на рок албумите
Много емблематични рок албуми са използвали тези два цвята, за да създадат запомнящи се обложки. “The White Album” на “The Beatles” е пример за минималистичен дизайн, базиран на бялото, което символизира ново начало. От другата страна на спектъра е “Red” на Тейлър Суифт (поп, но с влияние), който поставя червеното като доминиращ символ на страст и емоции. Албуми като “Van Halen II”, “Red” на Кинг Кримсън, “Blood Sugar Sex Magik” на “Red Hot Chili Peppers” и “Red” на “Baroness” също използват червеното като основен визуален елемент.

Червено и бяло в логата на рок групите
Някои от най-емблематичните лога в рока залагат на червено и бяло. Несъмнено едно от най-разпознаваемите е това на “The Rolling Stones” – червените устни с езика, символизиращи бунт и сексапил. Логото на “The White Stripes” пък носи простотата и силата на тези цветове, като дуото “Jack и Meg White” изградиха цялата си идентичност върху тях. “Queen” често използват червено в съчетание със златисто, за да подчертаят своята кралска визия.
Рок музиканти, които обожават червено и бяло в сценичните си костюми
Много легенди в рока са залагали на тези цветове в сценичното си присъствие. Фреди Меркюри често носеше бели сценични костюми с червени акценти, особено по време на турнето „Magic Tour“. Мик Джагър и Дейвид Бауи също са използвали червено-бели комбинации в своите ексцентрични сценични визии. Еди Ван Хален дори разкраси своята прочута китара „Frankenstrat“ с червено-бял дизайн.

Рок химни в червено и бяло
Заглавията на рок песните също отразяват силата на тези цветове. „White Wedding“ на Били Айдол е класически рок химн, в който бялото носи своята иронична символика. „Little Red Corvette“ на Принс, макар и не напълно рок, залага на червеното като символ на скорост и страст. „Red Barchetta“ на “Rush” пък е вдъхновена от свободата на шофирането на червена спортна кола. Други примери включват „Red Rain“ на Питър Гейбриъл, „White Room“ на Cream и „Lady in Red“ на Крис де Бърг, които също експлоатират дълбоката символика на тези цветове.

Така че, ЧБМ, рок фенове! Носете си мартениците с кеф и си припявайте някоя червено-бяла класика!
Post comments (0)