ТЕМАТА ТОЗИ ПЪТ Е “ФЕСТИВАЛИТЕ И ГРАДОВЕТЕ”
МАРИ СОФИЯ КЪНЧЕВА
Професионалната конференция “Music Talks” се провежда всяка година като паралелна музикалната програма на фестивала” A to JazZ”. Идеята е дискусиите в конференцията да подпомогнат работата и развитието на артистите. Темата на конференцията тази година е “Фестивалите и градовете”, която разглежда културните събития през различни ъгли като интернационализация и международен маркетинг, привличане на чуждестранна публика, фестивални концепции, отношенията между градовете, събитията и гражданите, еколoгия и устойчиво развитие и други.
Тази година близо 20 специалисти от световно известни фестивали като “Coachella”, “Primavera Sound”, “Glastonbury”, “O.Z.O.R.A” и други, ще споделят опит и дискутират приноса на фестивалите за развитието на градовете, културата и туристическия имидж на страната, икономическия ефект и екологичния отпечатък на музикалните събития в градска среда.
Сред говорителите, които ще допринесат с ключовия си опит, е експертът по международна културна политика и мега-събития д-р Беатрис Гарсия, специализирана в анализа на дългосрочното наследство от културни събития, член на Международния олимпийски комитет и бивш член на Комисията за избор на Европейска столица на културата. Темата за фестивалите като атрактивиращи туризма събития ще разглеждат още бившият заместник кмет по култура и туризъм на Солун – Спирос Пенгас, и Марта Паларес – директор “Международни комуникации” на фестивала “Primavera Sound” в Барселона.

Марта Паларес на снимката
Интернационализацията и международния маркетинг ще дискутират Ники Макнийл от водещата британска агенция за събития “Global Publicity”, Ед Уолш от най-бързо развиващата се тикет компания на острова “Easol” и вицепрезидента на родния “Webit Festival” Аниела Русева /на снимката долу/. Екологичният отпечатък е задължителен приоритет в съотношението фестивали – градове, затова конференцията обръща внимание на ускоряването на зелената трансформация на културните събития със специални работни групи.

Своя световен опит и ноу-хау ще споделят основателят и изпълнителен директор на “Global Inheritance” Ерик Риц /на снимката по-долу/. Той е ръководител на 20 годишен проект за екологично програмиране на един от най-мащабните американски фестивали за музика и изкуства “Coachella” . Ще се включи и, както и Лиса Наста от легендарния Glastonbury.

Сред ключовите панели също е “Live is Noisy”, касаещ градските политики и регулацията на културните събития на открито и нощния живот. В него ще се засегнат деликатните за град София теми за диалога между организатори, местна управа, граждани и бизнес относно шумовото замърсяване, режима на провеждане и ролите на събитията и нощния живот в урбанизираните територии. Опита си ще споделят Луц Лихсенринг от Clubcommission Berlin – организацията, грижеща се за т.нар. “нощна икономика” в Берлин, и Азуцена Мико от изследователската къща Sound Diplomacy, изготвила стратегиите за развитие на музикалния живот на различни градове по света.
В допълнение “Music Talks” ще представи културните събития в цифри, като доказателство за техния огромен икономически, социален и културен отпечатък върху местните общности, развитието на градовете и регионите.

“Фестивалите са изключителна ценност за всеки град. Те са част от неговия облик, достъпа до култура, качеството на живот, туризма и икономиката му. Време е да осъзнаем перспективите и огромния им потенциал, и да създадем устойчива среда за тяхното развитие, а това зависи от градските политики.” казва Петър Димитров, основател на фестивала. Петър на снимката долу е основен организатор и мотор на феста.
Самият фест традиционно ще се проведе от 4 до 7 юли в Южния парк 2. Публиката ще се докосне до наследството на американската джаз легенда McCoy Tyner, изключителния глас на френската вокалистка Cyrille Aimée и феноменалните новатори Knower – всички те за първи път у нас

Post comments (0)