КАЛИНА ГЕОРГИЕВА
Групата “Mortal Remains” е градска легенда от време оно в ъндърграунда на родния рок. Момчетата вече мъже носят сериозен заряд със себе си и затова рок следата, която оставиха и продължават да оставят е повече от сериозна.
Създадена още през миналия век – 1991 година и с издаден дебютен албум няколко години по-късно, бандата е покорявала радиокласации и фестивали със своя дуум метъл. Самият Любо Киров е бил техен барабанист.
Само преди месец те сложиха край на дългогодишната “албумона” пауза с новия “Submission To Death”. Емил Манчевски, Милен Козов и Михаил Михайхов решиха да се завърнат с нови песни и нов дух в себе си.
За нашето BadRock Radio беше кеф да си поговори с Емо и Мишо за новия им албум:

„Submission To Death“ е първият ви албум от 30 години насам. Как се променихте вие и музиката ви за един преход време?
Мишо:Музиката върви в крак с технологиите.Последните години, технологиите в аудио извличането напреднаха неимоверно. Това определено влияе върху звученето. Усеща се модерният тон. Това донякъде е добре, но направи и така, групите да звучат еднакво. До някъде неразпознаваемо. Ние се опитваме да запазим стария дух в нашите песни. Те звучат в крак с новото време като звук, но се усещат нюансите от стария период. Тогава остана нещо незавършено, недоизказано по ред причини и решихме, че е хубаво да го направим сега. Между другото с Емо имаме издаден албум на EERIE 2006. EERIE е мой проект в близък стил, който не е затворена страница, но сега не е тема на нашия разговор.
Метъл спектърът е много широк. Къде се позиционира „Mortal Remains“?
Мишо: Някъде там! Мисля, че има едно малко кътче за стария и новия “Mortal Remains”. Всъщност това дали една група заслужава да има място там, зависи от хората, които биха чули музиката, която правим. Те са обратната връзка и индикаторът, който би светнал на таблото на т.н. спектър на метъла.
Емо: От самото начало на групата се стремим да са позиционираме в класическия техничен дет метъл. Забелязъл съм, че каквото и да правим си оставаме там!
“Mourning Sun” е едно от съкровищата в новия албум!
Защо останахте верни на този стил музика, с какво спечели сърцата ви?
Мишо:Всички хора се променят с времето.Човек сам трябва да прецени до колко тази промяна, ще бъде положителна или отрицателна за него в определени начинания. Това, че сме запазили духа и настроението от 90-те, не значи, че не сме се променили и развили музикално. Точно обратното. Сега е по-лесно да се прецени, коя музика или кои идеи са по-стойностни. Говоря и от гледна точка на опита.

Как се създаде групата? Кои бяха музикантите през 1991 година и кои сте сега?
Създадохме групата с Вили и Ангел през 1991 година. Много скоро привлякохме и Мишо. През годините имахме страхотни попълнения на различни инструменти и вокал, но отдавна сме трима: Емил – вокал и бас, Мишо – китари и Милен – барабани
Какво послание стои зад „Submission To Death“? Примирение с простосмъртието?
Мишо: Откакто свят светува, човечеството се подчинява на определени правила. В повечето случаи животът на хората е праволинеен и зависим от определени норми и закони. Въпреки това човешкото същество жадува за свобода, така е устроен човека. Борбата му за свобода е нещо свещено, затова в историята има и безброй войни. Точно тука се промъква нашата идея, че повечето хора живеят и умират с мисълта, че са свободни, а в същото време несъзнателно се подчиняват на определени правила. Това вече не е свобода. Това е подчинение до края или ,,submission to death”.

Кой е композиторът на песните и кой е текстописецът?
Мишо:Главно аз и Емо, като Емо стои зад по-голяма част от текстовете. Същото се отнася и за мен, но по отношение на музиката. Милен работи и се развихря по барабаните. Аранжиментите ги правим всички заедно.
Колко години готвихте този албум? „Immortal War“ е записана през 2017 година, а останалите парчета?
Мишо:В албумът влиза една стара класика, казва се ,,Wounds of time”, която смятаме за една от емблематичните песни на групата, също и ,, Immortal war”, който излезе като сингъл 2017 година. Той ни даде ориентации, къде се намираме и какво правим. А идеята беше да продължим напред към създаването на нова музика. Имаме три чисто нови парчета, които се родиха последната една година и решихме с двете споменати по-горе да издадем албум. Така се роди ,,Submission to death”.

Споделете на читателите за процеса на запис на албума.
Мишо: Записите протекоха в няколко етапа. Всеки от нас записа своята част от партиите – респективно Емо-бас линията и вокалите, Милен-барабаните, а аз китарите и синтовете на определени места. След това направихме пробен микс, за да може всеки да чуе, промени и редактира своите партии. Някои общи забележки и т.н. Последният етап беше миксът и мастерирането, което поверихме на Bust-studio на нашия приятел Busty. Той направи нещата да звучат по този начин, както сме си представяли, за което благодарим.
Ще има ли промо концерти или дори турне за албума?
Емо: Вече се стремим да засилим конценртното присъствие, защото определено отсъствахме доста дълго време. В периода покрай завършването на ЕР-то дори имахме концерти, като свирихме всички нови парчета. Няма да откажем концерт на места, където не сме свирили и определено търсим такива възможности, така че ще може да ни виждате по-често на живо с новите песни.

Може ли „Mortal Remains“ да излезе от ъндърграунд средите?
Мишо:Може би по-скоро искаме нашата музика да достигне до повече хора слушащи този стил. А този стил донякъде е самоопределящ се като ,,underground”. Така, че може би там ни е мястото.
Коя метъл група от световната сцена ви вдъхновява?
Емо: Мен все още ме вдъхновяват класическите дет метъл богове: Death, Pestilence, Obituary, също и Paradise Lost.
А от българските среди на кого се възхищавате?
Емо: Възхищавам се на всички млади, а и не толкова млади по възраст групи, които свирят тежка и извънредно тежка музика. Има много такива, които съм гледал на живо и наистина съм бил много впечатлен.
Откъде феновете ви могат да закупят новия албум и ваш мърч?
Емо: Най-лесният начин е чрез връзка във фейсбук страницата на “Mortal Remains”, а както и на концертните ни участия, каквито предстоят.

Post comments (0)