ВИКТОРИЯ БОГОЕВА
Едва ли има фен на рок класиката, който не е чувал за “Holy Diver” – песента, която запали огъня в сърцата на милиони и циментира Рони Джеймс Дио в периода му след “Рейнбоу” и “Блек Сабат” като основен стълб и глас на световния рок. Това парче не само стана символ на албума на Дио от август 1983 година, но и завинаги остана в историята на метала. . Въпреки че при старта си достигна едва номер 40 в класацията “Mainstream Rock” по това време, това е една от най-популярните песни на Дио и групата “Дио” днес.
През март 2023 г. Rolling Stone дори класира “Holy Diver” като 9-та най-велика метъл песен на всички времена! А имаше и обратните времена: след атентатите от 11 септември песента е поставена в списъка на неподходящите заглавия, разпространявани от “Clear Channel”.
Но какво всъщност стои зад тази култова песен? Защо стана такава и какво се крие зад посланията на текста и клипа? “Holy Diver” не е просто поредната рок балада или агресивен хеви метъл трак. Това е песен, пълна с метафори и символика. За Рони Джеймс Дио текстовете винаги са били повече от просто думи на хартия – те са послания, те са история. В интервю си той обяснява, че не се е стремял да пише любовни песни, а по-скоро да засяга морални въпроси, с които се сблъсква обществото.

Ето какво точно казва Дио за своите песни:
„Четях всичко на света, особено научна фантастика и Уолтър Скот с неговите средновековни сюжети. Не пиша любовни песни, това не е моята цел. Дълго време бях увлечен в моралните аспекти, защото песните трябва да бъдат поне басни, ако не могат да бъдат нещо друго. В песните на “Black Sabbath” засягах много тежки ситуации, които водят много хора към смъртта. Хората казват за мен: “Той е зъл човек, защото пише зли песни?” Това не е вярно. Моята цел винаги е била да накарам хората да бъдат по-уверени в това, че без доброто няма зло, а без злото няма добро, и това е техен избор. Всички песни имат позитивен край.”
На друго място певецът споделя че текстът е за фигура подобна на Христос, но на друга планета. Този човек се жертва, за да спаси народа си. Когато хората научават, че той възнамерява да ги напусне, за да спасява хора на други планети, те егоистично го молят да остане само при тях…
Обложката на албума онагледява точно това. Погледнете онзи монстър, който убива …католически свещеник?

Обложката на албума от 1983 година
Това определено предизвика полюсни мнения и чувства у хората, но самият Дио отговаря: „А откъде сте сигурни, че това не е свещеникът, който убива монстъра ? Не съдете обложката, съдете това, което е вътре.”
Между другото, монстърът беше наречен Мюрей и стана символ на групата, като се появяваше на много от обложките на следващите албуми. Самият Дио смяташе Мюрей за положителен персонаж. Освен житейската тема за доброто и злото Рони Джеймс Дио говори и за “невинното време”, когато песента е родена. Времето преди интернет за Рони това беше времето, когато всичко беше мистерия, когато можеше да играеш с текстове и образи и да пресъздаваш света в това, което искаш да бъде. Без интернет, без Twitter, без постоянни снимки и видеа – единственото, което остава е магията на музиката и нейната загадъчност. “Това отнема силата и мистерията на рокендрола”, казва той, и има право. Рокът и метълът са живели в една ера на свобода и креативност, която не можеше да бъде ограничена. Целият процес е бил дело на човека, като изразява неговия вътрешен свят, а не както в днешно време често се случва “творчеството” да е изцяло дело на AI / изкуствения интелект/.
Рони си е сам автор на песента. Групата му от онова време е изключително силна: на барабаните е близкият приятел на Дио Вини Апис, на баса е също легенда Джими Бейн, а на китарата е поканено младото лъвче Вивиън Кембъл, който по-късно разцъфтя в “Деф Лепард”, където е и сега.

Големият малък Рони Джеймс Дио
Ако искате да се потопите в класическия рок “Holy diver “е вашето парче. Малко и за историята на видеоклипа. “Holy Diver” като видео е режисирано и монтирано от Артър Елис. Дио като космат варварин, който се разхожда през пуста изгоряла църква още обвита в дим. Това е тогава наскоро изгорялата църква “Свети Марк” в Силвъртаун в източен Лондон, която сега е музикално място. Първо той удря с меча си забулена фигура ала гоблин, но вместо да ги убие, той ги превръща в плъхове. По-късно той посещава ковач, който кове меч. Той хвърля стария си меч и ловко хваща току-що изкования. Вървейки през коридора, той среща три седящи фигури с качулки. Докато камерата се движи през тях, третият бавно вдига глава, за да разкрие очи, наподобяващи тези на котка.
Вижте видеото тук:
Въпреки че Дио вече не е сред нас “Holy Diver” и наследството му ще продължат да вдъхновяват нови поколения музиканти и слушатели, които ще откриват магията на този албум отново и отново. Като се вслушваме в тези песни можем да се убедим, че метълът никога не умира!
Post comments (0)