Поредно звуково пиршество се състоя през дългия уикенд. Столица на рока беше отново Пловдив, а серията концерти започнаха още в събота вечерта със страхотно настроение в прекрасната атмосфера на Античния театър. Първи на сцената излязоха софиянците “Me and my devil”. За специални звукови ефекти използваха теремин, който само допринесе към сценичното поведение и артистичност на нашата група. Докато вокалистът Ангел Каспарянов забавляваше публиката с кръшните си танци на фона на инструментала, китаристът Васил Първановски слезе от сцената, свирейки невероятното си соло, за да поздрави най-големите фенове, които стояха най-отпред, и дори позволи на човек от публиката да целуне ръката, след което и китарата му. Бандата се заформя едва през 2020-та година с представянето на първия си сингъл – “On repeat”, но въпреки това бурната реакция и топло посрещане от пловдивчани показа, че вече имат утвърдени фенове.
Ангел и дяволите му!
Втори по ред бяха французите Klone, които веднага обърнаха настроението с акустичния си сетъп и лека атмосфера. Докато групата стоеше на високи столчета, събрани един до друг, две акустични и една бас китари, барабани, спокойният глас и дълбоки лирики на Ян Лингер (вокали) озвучаваха античния театър на Пловдив.
Франсетата!
Групата не пропусна да изсвири и култовото си парче Yonder, както и тазгодишните си сингли – The Unseen и Interlaced.
След третата си песен и аплауди от публиката, вокалистът благодари с българското “благодаря”, което усили аплаудите още повече и изпрати публиката в екстаз.
Накрая на представлението си, Klone се снимаха с публиката и толкова се наслаждаваха на българското внимание, че изглеждаше сякаш не искат да напускат сцената, многократно благодариха за което.
Съботната вечер оглавиха дългоочакваните от българската метъл сцена шведи Pain of salvation. Със заразнителната си енергия и мелодични парчета Pain of salvation успяха да вдигнат цялата публика на крака, докато те самите също не спираха да се движат по сцената, изпълнявайки Panther, Undertow и други хитове. Публиката подивя!
След третата песен, Вокалистът Даниел Гилденлоу изнесе кратка реч за това от колко време искат да свирят в България и поднесe благодарностите си към българската публика и гостоприемство, завършвайки с “the wait is over…almost”, или в превод: “чакането приключи…почти”, което от своя страна подлежи на интерпретация. И няма да е прогресив метъл група, ако повечето песни не са с продължителност над 10 минути. За финал, Шведите зарадваха публиката с 13-минутната си песен – icon, която Даниел нарече “една от любимите си”. С нея приключи и втората вечер от поредица концерти, поднесени от Blue Hills Events.
Швеците!
В неделната вечер, точно в 20:00, сцената покориха петимата бургазлии Vrani Volosa.
За да представят новия си албум Woods mountains skies, групата изпълни “Cure for dangerous sickness”, а с песента си “Дом” и краткия рецитал на стихотворението на Пейо Яворов – Заточеници, последван от песента “Слънце”, музикантите споделиха любовта си към родината и накараха публиката да настръхне, демонстрирайки и невероятните си умения на инструментите, както и на вокалите.
Бургаските врани!
Точно в 21:00 пък заби норвежецът Ihsahn, придружен от още трима музиканти и моментално предизвика бурна реакция от слушащите. След първата си песен, Вегард, или Ihsahn, поздрави публиката на български с думите: “добър вечер, България”, след което направи опит и за пловдивското “майна”. След няколко парчета, Вегард изрази почитанието си към българската сцена и култура и реши той самият да сподели от своята култура с парчето си “Stridig” на родния му език – норвежки.
Хедлайнерите за втората вечер!
Към края на концерта си, групата разнообрази обичайния си блек метъл сет лист с рок-енд-рол парчета, които “рядко изпълняват на живо”, специално за България.
Така приключи и поредицата концерти на античния театър, организирани от Blue Hills Events.
Норвежецът!